Ako sa zbaviť okuliarov

Excimerová laserová operácia - krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu

Primárnym cieľom zákroku je skvalitniť život každému, kto trpí krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo astigmatizmom a chce sa zbaviť okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Rad pacientov operáciu očí podstupuje z čisto estetického hľadiska - vadia im okuliare, ktoré sú nepohodlné, ťažké a nepraktické pri športe, v profesijnom živote alebo iných činnostiach.

Kontaktné šošovky môžu byť príťaž pre tých, ktorí často cestujú v prírode a hrozí u nich zanesenie infekcie v nesterilnom prostredí, obmedzuje ich každodenná starostlivosť a starosť o šošovky.  Niektorí zákrok volia z čisto medicínskeho hľadiska - vidí ťažko s okuliarmi aj s kontaktnými šošovkami. Obzvlášť ľudia s vysokým počtom dioptrií nemusia "silnejšie" dioptrie zniesť, spôsobujú im bolesť hlavy alebo závraty a radšej nosia nižšie dioptrie. Aj keď sú spokojní s nižšou zrakovou ostrosťou, musia dbať na zvýšenú pozornosť pri riadení vozidla, do diaľky žmúria a pri práci na PC sa približujú k monitoru. 

Laserová operácia očí

Princípom metódy je, že laserový lúč riadený počítačom odstráni veľmi tenkú povrchovú vrstvu rohovky  (tisíciny milimetra),  čím sa zmení zakrivenie rohovky a dosiahne sa vyrovnanie dioptrickej chyby oka. Hrúbku tkaniva rohovky, ktorú je treba odstrániť a nové vymodelovanie povrchu rohovky vypočíta počítač podľa druhu refrakčnej chyby a podľa počtu zadaných dioptrií.

Je dôležité si uvedomiť, že operácia excimerovým laserom odstraňuje refrakčnú chybu oka zákrokom na rohovke, pričom anatomická stavba krátkozrakého alebo ďalekozrakého oka  (dĺžka očnej gule)  zostáva i po tejto operácii nezmenená. Na komplikácie, ktoré môžu vzniknúť v priebehu ďalšieho života v závislosti od refrakčnej chyby oka, operácia excimerovým laserom nemá žiaden vplyv (podrobnejšie vysvetlenie dostanete pri konzultácii v IZAK VISION CENTER).