Slzy sú produkované slznou žľazou, ktorá je umiestnená pod vonkajším okrajom čelnej kosti očnice. Pri správnej produkcii a pri správnom zložení vytvárajú slzy súvislý film, ktorý pokrýva povrch oka, zvlažuje ho, odstraňuje opotrebované epitelové bunky, vyživuje rohovku a vďaka antibakteriálnym látkam udržiava oko zdravé. Pri nedostatku sĺz alebo pri ich nevhodnom zložení tieto funkcie zlyhávajú a vzniká suché oko.

Príčiny syndrómu suchého oka

Postihnuté sú viac ženy vo veku nad 50 rokov. Pri tzv. Sjögrenovom syndróme sa súčasne vyskytuje reumatizmus, chudokrvnosť z nedostatku železa a znížená sekrécia žalúdočnej kyseliny. Suchosť môže postihovať všetky telesné otvory pokryté sliznicou, t.j. okrem oka, nos, ústa, pošvu i konečník. Často súvisí s hormonálnymi zmenami.

Príznakmi  syndrómu suchého oka sú rezanie, pálenie, pocit piesku v očiach. Ťažkosti sa vyskytujú najmä v suchých priestoroch s nadmerným prúdením vzduchu, v klimatizovaných priestoroch v lietadlách, či v autách. Rizikom je aj nadmerná práca pri počítači. Pri pohľade na monitor sa znižuje frekvencia žmurkania, čím sa oko vysušuje. Pri práci na počítači preto netreba zabúdať na častejšie žmurkanie a zvlažovanie miestnosti.

Chýbajúce množstvo sĺz, či ich zloženie treba nahradiť.  Najbežnejšou liečbou suchého oka je aplikácia umelých sĺz. Umelých sĺz s rôznym zložením je už dnes na farmaceutickom trhu nadmerné množstvo. Pacientovi sa snažíme vybrať tie, ktoré mu zabezpečia najlepšiu úľavu.

Pri ťažších formách syndrómu suchého oka robíme v IzakVisionCenter aj chirurgickú nápravu. Vo vnútorných kútikoch mihalníc začínajú odtokové slzné cesty slznými bodmi, pokračujú slznými kanálikmi do slzného vaku a slzovodom do nosa. Udržať slzy na povrchu oka vieme upchatím dolných slzných bodov miniatúrnymi štopľami vyrobenými pre tento účel zo silikónu. Aplikácia je jednoduchá a rýchla. Takto vieme zabezpečiť lepšie zvlhčovanie povrchu oka na niekoľko týždňov až mesiacov.

V súčasnosti prebieha v IzakVisionCenter európska multicentrická štúdia nového prípravku na liečbu syndrómu suchého oka. Ide o principiálne nový prípravok nemenovanej firmy, ktorý sa kvapká do oka len 1x denne, a vykazuje zatiaľ výborné liečebné výsledky.