Po excimer laserovej operácii sa na rohovku nakladá kontaktná šošovka a oko sa prekrýva sterilným obväzom, ktorý ponechávame do nasledujúceho rána. Po krátkom zotavení v miestnosti pre rekonvalescenciu lekár ešte raz prekontroluje operované oko pod očným mikroskopom, klient dostáva lieky a odporúčanie pre domáce ošetrovanie.

Pooperačný priebeh po LASEKu je väčšinou pokojný, sprevádzaný len miernym začervenaním oka, opuchom mihalníc, slzením a pálením. V ten istý deň po operácii si pacient začne aplikovať kvapky kombinovaného antibiotika a kortikosteroidu každú 1-2 hodiny. Tieto kvapky zabezpečujú aseptické hojenie a menšiu pooperačnú zápalovú reakciu. Bolesti možno tlmiť analgetikami  (Alnagon),  alebo nesteroidnými antiflogistikami  (Ibalgin).  Tzv. prah bolesti je však rozdielny, a preto vnímanie bolesti býva dosť individuálne. Bolesť ustáva po 2-3 dňoch, preto je treba počítať s týmto časom pre domáce ošetrovanie. Pri 1. pooperačnej kontrole, ktorá je plánovaná na 3. pooperačný deň sa vyberá kontaktná šošovka a kontroluje sa proces hojenia rohovky pod mikroskopom.

V pooperačnom období odporúčame nosiť slnečné okuliare s účinným UV filtrom. Nesmie sa fajčiť ani prebývať v zadymenej miestnosti! Hojenie urýchľuje užívanie vitamínu C v tabletkách (1000 mg denne).  Nie sú potrebné obmedzenia v telesnej aktivite. S duševnou a pracovnou aktivitou  (čítanie, pozeranie televízie, práca na počítači) možno začať na 1-5 deň. Táto schopnosť je však dosť individuálna a nemožno ju jednoznačne limitovať.

V pooperačnom období je treba prísne dodržiavať naordinovanú liečbu a odporúčania lekára, najmä správnosť a pravidelnosť pri lokálnom ošetrovaní oka. Je treba vyvarovať sa šúchaniu a násilnému zatláčaniu mihalníc. Pred ošetrením očí si treba vždy riadne umyť ruky. V prípade zavlečenia infekcie do oka hrozia následné komplikácie. Tieto komplikácie sú však pri správnom ošetrovaní a dodržiavaní hygieny nepravdepodobné!

Určitú dobu po operácii bude oko citlivejšie na svetlo. Je možné pociťovať aj suchosť oka, akoby malo menej sĺz. Tieto problémy však postupne úplne ustúpia. Možno ich zmierniť vkvapkávaním umelých sĺz.

V prvých dňoch až týždňoch od operácie excimerovým laserom dochádza k fluktuácii vízu, čo znamená, že ostrosť a kvalita videnia v priebehu dňa kolíše. Stabilná ostrosť zraku sa dosahuje zväčša po 6. až 12. týždňoch od operácie. Krátkozrakí pacienti, ktorým sa po excimer laserovej operácii vyrovná refrakcia na 0 dioptrií zväčša pociťujú určité problémy pri práci na blízko. Súvisí to s tým, že krátkozraké oko do operácie nemusí zaostrovať! Po znížení dioptrií preto môže určitý čas pretrvávať neschopnosť zaostrovať na blízko  (insuficiencia akomodácie). V prípade akýchkoľvek problémov môžete kedykoľvek v priebehu ordinačných hodín kontaktovať ošetrujúceho lekára. Mimo ordinačných hodín máme pre pacienta (po operácii) k dispozícii lekára na telefóne 24 hodín denne.

 

Lepší zrak znamená lepšiu kvalitu života.

Toto je cieľ, ktorý chce pre Vás dosiahnuť

IZAK VISION CENTER s.r.o.
kolektív pod vedením                                                                                      
Prof. MUDr. Milana Izáka, PhD. FEBO